Odchudzanie– od czego zacząć?

Podejmując próbę odchudzania warto na początku uświadomić sobie, że jest to proces i wymaga on czasu. Tak jak z dnia na dzień nie nagromadziliśmy nadmiernych kilogramów, tak i nie pozbędziemy się ich na stałe w zaledwie kilka dni. By utrata nadmiernej masy ciała była skuteczna i trwała, osoba odchudzająca się powinna być zmotywowana, zaangażowana i konsekwentna w działaniu.

zdrowa dieta

Podjęcie decyzji o odchudzaniu

Bardzo często podjęcie tej ważnej decyzji jest wywołane czynnikami zewnętrznymi (np. postanowieniami noworocznymi, przygotowaniami do ważnego wydarzenia czy rozpoczęciem diety przez koleżankę). Jednak zaangażowanie i tym samym skuteczność diety zależy od zasobów motywacji i dobrze przemyślanej decyzji, która powinna być podparta określonym wewnętrznym celem. Ważną kwestią jest umiejętność wyznaczenia sobie celu. Powinien on być możliwy do zmierzenia, osadzony w konkretnym czasie i przede wszystkim realny do wykonania. Warto zdać sobie sprawę z tego, że redukcja masy ciała czy też nadmiaru tkanki tłuszczowej pozwala nie tylko poprawić wygląd, ale także pozytywnie wpływa na stan zdrowia, kondycję i samopoczucie.

Zdobycie niezbędnej wiedzy

Przed rozpoczęciem diety powinniśmy nabyć podstawową wiedzę dotyczącą odchudzania.  W Internecie można znaleźć ogrom sprzecznych informacji o tym jak schudnąć jednak wiele z nich jest nie podparta dowodami naukowymi. Warto korzystać z wiarygodnych źródeł (np. oficjalnych stron instytucji naukowych czy też badań naukowych), a w przypadku wątpliwości skonsultować się ze specjalistą.

Wiele osób doskonale zna tajemnicę skutecznego odchudzania - aby zredukować masę ciała należy spożywać mniej kalorii niż się wydatkuje. Jednak liczenie kalorii i odtwarzanie jadłospisu może być nurzące w dłuższej perspektywie czasu, dlatego dużo ważniejsze jest to by nauczyć się jakie produkty wybierać i jak komponować posiłki by na stałe zmienić nawyki żywieniowe.

Dobór diety i jej kaloryczności

Nadwaga oraz otyłość są czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania na wiele chorób m.in.: cukrzycę, nadciśnienie, miażdżycę, hipercholesterolemię czy insulinooporność. W takich przypadkach dieta powinna uwzględniać nie tylko odpowiedni deficyt kaloryczny, który przyczyni się do redukcji masy ciała, ale również zalecenia dotyczące doboru produktów czy częstotliwości spożywania posiłków. Przed przystąpieniem do diety warto wykonać badania krwi pod kątem zaburzeń metabolicznych, a następnie udać się do specjalisty w celu ich interpretacji i uzyskania zaleceń dotyczących terapii żywieniowej. Warto również skonsultować stosowaną kaloryczność planu żywieniowego z dietetykiem. Deficyt kaloryczny powinien być dobierany indywidualnie z uwzględnieniem wyjściowej masy ciała czy aktywności fizycznej.

dieta

Stopniowa eliminacja błędów żywieniowych 

Posiadając już niezbędną wiedzę kluczowy jest czas poświęcony na jej wdrożenie. Warto zrobić to małymi krokami by nie z dnia na dzień nie wywrócić do góry nogami naszego życia. Najłatwiej rozpocząć odchudzanie od planowania zakupów oraz posiłków. Pomoże to uniknąć podjadania w ciągu dnia przypadkowych produktów. Zanim zastosujemy plan w 100%, warto stopniowo modyfikować swój obecny sposób żywienia, odstawiając słodkie napoje, zwiększając ilość warzyw w diecie czy wprowadzając regularność spożywania posiłków. Jeżeli jedliśmy codziennie obiad na mieście, postarajmy się co drugi dzień przygotowywać lunch w domu i zabierać go ze sobą kolejnego dnia do pracy lub szkoły. Nawyki żywieniowe kształtujemy przez wiele lat, dlatego nie łatwo je zmienić w ciągu tygodnia, a nawet miesiąca. Stopniowe modyfikacje sposobu żywienia pozwolą uniknąć frustracji i szybkiego porzucenia diety.

Podejście do odchudzania

Często chcemy jak najszybciej osiągnąć zamierzony cel, w wyniku czego sięgamy po niskokaloryczne i niezwykle rygorystyczne diety. Jednakże takie diety są nie tylko niedoborowe w składniki odżywcze, ale są również są traktowane jako chwilowe rozwiązanie. Narzucanie rygorystycznych diet, opatrzonych wieloma ograniczeniami powoduje, że traktujemy dietę jako karę czy ogromne wyzwanie. W chwilach kryzysu czy też słabości porzucimy dotychczasowe starania i wrócimy do starych nawyków z myślą, że to co robimy nie ma większego sensu. Zdecydowanie lepszą opcją jest stopniowe ograniczanie spożycia danego produkty czy też systematyczne dodawania nowego prozdrowotnego nawyku żywieniowego. 

Z uwagi na to, że proces odchudzania nie jest łatwy, warto skorzystać z pomocy i wsparcia specjalisty, który ustali odpowiednią dietę i do którego będziemy mogli zgłosić się w przypadku wątpliwości czy trudności w realizacji planu.

Podsumowanie

By dieta była skuteczna, a efekty trwałe do redukcji masy ciała należy podejść jak do trwałej zmiany nawyków. Jedzenie to czynność, która towarzyszy nam każdego dnia, dlatego powinna być naturalna tak samo jak inne czynności, które wykonujemy na co dzień. Nigdy nie myśl, że jesteś „na diecie”, ale że zmieniasz swoje nawyki na prozdrowotne by cieszyć się zdrowiem, a przy okazji osiągnąć należną masę ciała. 

Jak działa Peater ?

  • Cel odchudzania
    1.
    Opowiedz nam o sobie, swoich nawykach i stylu życia
  • ico-wegetarianska_sr.svg
    2.
    Wybierz dietę odpowiadającą Twoim potrzebom
  • Jadłospis z przepisami online
    3.
    Korzystaj z menu dopasowanego do Ciebie
  • Indywidualna dieta
    4.
    Po prostu jedz. Peater zadba o resztę
  • Spalanie kalorii w treningach
    5.
    Zaznacz swoje treningi. Peater zaktualizuje Twoje menu
  • Dietetyk online na czacie
    6.
    Masz pytania? Porozmawiaj z dietetykiem