Dobierz odpowiednią kaloryczność
Diety bardzo niskoenergetyczne lub te poniżej wartości podstawowej przemiany materii będą kończyć się efektem jojo. Kiedy organizm nie otrzymuje energii na pokrycie procesów życiowych takich jak oddychanie czy praca serca to oprócz spalania tkanki tłuszczowej zaczyna sięgać po białko zgromadzone w postaci tkanki mięśniowej. Mięśnie mają bardzo duży wpływ na to, ile kilokalorii dziennie spala organizm, dlatego proces odchudzania kończymy z niższą masą mięśniową, a co za tym idzie z niższym zapotrzebowaniem organizmu na energię.
Nie wracaj do starych nawyków
Jest to jedna z kluczowych zasad, która pozwoli na uniknięcie powrotu kilogramów. Traktując dietę jako okres, przez który trzeba przebrnąć z zaciśniętymi zębami, aby osiągnąć założone efekty, możemy być niemal pewni, że po jej zakończeniu zrzucone kilogramy wrócą. Aby osiągnąć stałe rezultaty niezbędna jest zmiana myślenia o diecie jako o chwilowej modyfikacji sposobu żywienia. Skuteczne odchudzanie, to wdrożenie prozdrowotnych nawyków żywieniowych. Jeśli na stałe wprowadzimy do codziennego menu więcej warzyw i świeżych owoców, wody i będziemy bazować na chudym naturalnym nabiale, produktach pełnoziarnistych i dobrej jakości tłuszczach to łatwiej będzie utrzymać szczupłą sylwetkę.
Bądź aktywny fizycznie
Wybierz taką aktywność fizyczną, która sprawia Ci przyjemność i uprawiaj ją regularnie. Optymalnie byłoby ćwiczyć 2-3 razy w tygodniu. Bycie aktywnym ułatwia utrzymanie wypracowanych efekty i zapobiega ponownemu tyciu. Jest też doskonałym sposobem na redukcję stresu, który często powoduje nadmierne spożywanie słonych przekąsek i słodyczy. Nie zapominaj także o codziennej aktywności związanej z przemieszczaniem się – jeżeli możesz to spaceruj, wysiądź 1-2 przystanki wcześniej, wybieraj schody zamiast windy i parkuj samochód dalej od wejścia.
„Aktualizuj” plan
Nowe, zdrowe nawyki weszły już w krew i nagle okazuje się, że masa ciała stopniowo wzrasta. Warto się wówczas przyjrzeć, co zmieniło się w naszej codziennej rutynie, a co za tym idzie w wydatku energetycznym. Zmiana lokalizacji pracy lub jej rodzaju na siedzącą może spowodować, że w ciągu doby mniej się ruszasz. Zmiana środowiska i reorganizacja dnia powinna również wpłynąć na aktualizację sposobu żywienia i codziennej dawki ruchu. Zastanów się jak w obecnej sytuacji możesz zwiększyć swoją aktywność i zaplanować swoje posiłki, aby sprzyjały zachowaniu szczupłej sylwetki.
Jedz uważnie
Świadomość sygnałów płynących z organizmu jest kluczowa do kontroli głodu i sytości. Jeżeli masz możliwość to posiłki powinny być spożywane na siedząco i w skupieniu. Dzięki temu łatwiej będzie zauważyć moment, kiedy jest się już najedzonym. Wprowadzenie nawyku jedzenia przy stole i bez towarzystwa rozpraszaczy (telefonu czy telewizora) pomaga także w unikaniu podjadania. Z większą świadomością będziesz sięgał po przekąski i lepiej kontrolował ich ilość.
Podsumowanie
Utrzymanie szczupłej sylwetki wymaga na początku wiele uważności i świadomości. Wprowadzanie nawyków, które zapobiegają powrotowi zbędnych kilogramów wiąże się z analizą trybu dnia i słabych punktów, które zazwyczaj stawały się impulsem do powrotu do poprzednich przyzwyczajeń. Warto znaleźć własne rozwiązanie, które stanie się codziennością i nie będzie wymagało wielu wyrzeczeń czy wprowadzania aktywności, które nie sprawiają przyjemności.