Czym jest motywacja?
Motywacja to stan gotowości do podjęcia działania, czyli wszystkie czynniki które napędzają do podjęcia zmian czy wyzwań. Dla jednych motywacją do stosowania diety może być chęć uzyskania wysportowanej sylwetki, dla innych poprawa wyników biochemicznych krwi, zmniejszenie objawów choroby czy lepsza kondycja. Należy pamiętać, że motywacja jest ulotna i zmienna, dlatego w efektywnym odchudzaniu czy też zmianie nawyków żywieniowych niezmiernie istotna jest również wytrwałość w dążeniu do jasno wytyczonego celu.
Świadoma decyzja
Podjęcie świadomej decyzji o odchudzaniu wcale nie jest takie łatwe. Pod wpływem impulsu wprowadzamy restrykcyjne diety i mordercze treningi, które zazwyczaj szybko porzucamy. Zmiana sposobu żywienia powinna być poprzedzona wewnętrzną potrzebą, a nie zewnętrznymi pobudkami. By była ona trwała warto dokonać jej dla siebie i zastanowić się, dlaczego chcemy właściwie to zrobić i jakie korzyści ma nam przynieść. Motywem może być lepsze samopoczucie, poprawa stanu zdrowia czy kondycji. Nigdy nie powinna to być natomiast chęć uzyskania figury, takiej jak posiada ktoś inny. Tak jak nie każdy sposób odżywiania będzie w 100% dla nas odpowiedni tak i nie każda prezentowana w social mediach sylwetka będzie osiągalna przez nas. Niestety często zdarza się, że porównujemy się do innych i stawiamy sobie ich wygląd za cel jaki chcemy uzyskać. Kopiowanie sposobu żywienia nie zawsze przyniesie pożądane rezultaty.
Podobnie dieta powinna wychodzić z naszych osobistych potrzeb i być dostosowana do naszego trybu życia. Warto znaleźć rozwiązanie, które nie będzie wiązało się z koniecznością wywrócenia całego dnia do góry nogami. To sposób żywienia powinien być dopasowany do nas, a nie na odwrót. Skuteczną motywacją będzie uświadomienie sobie swoich potrzeb, a także dotychczasowych błędów czy nieprawidłowych nawyków żywieniowych.
Określenie realnego i mierzalnego celu
Wyznaczenie konkretnego celu zwiększa szanse na powodzenie. Powinien on być przede wszystkim:
- sprecyzowany,
- mierzalny,
- atrakcyjny,
- realny
- i określony w czasie.
Należy unikać formułowania ogólnego celu np. „schudnę do wakacji”, zdecydowanie lepsze będzie podanie sprecyzowanego celu: „w 3 miesiące schudnę 6 kg, wprowadzę porcję warzyw do minimum 3 posiłków w ciągu dnia i będę realizować 7-10 tysięcy kroków dziennie”. Warto również zadać sobie pytanie po co właściwie podejmujemy trud zmian i jakie korzyści nam przyniosą podjęte działania. Świadomość przyczyn i efektów wdrożonych modyfikacji utrzymuje wysoki poziom motywacji i przypomina dlaczego właściwie wkładamy w nie swoje zaangażowanie. Ustalenie celów mierzalnych pozwala natomiast zweryfikować osiągnięcie konkretnych celów co Nas jeszcze bardziej napędza do pracy. Natomiast dzięki atrakcyjności postawionego celu możemy dodatkowo czerpać przyjemność z podejmowanych działań i konsekwentnie go realizować. Realne określenie celu i czasu na jego wykonanie jest niezmiernie ważne by uniknąć frustracji spowodowanej niepowodzeniami. Najlepiej, jeśli będzie on ustalony z specjalistą, który ma doświadczenie w zmianie nawyków żywieniowych. Warto również wziąć pod uwagę, że nie każdy czas jest dobry na wprowadzenie zmian w naszym życiu.
Przygotuj plan awaryjny
Gorsze dni zdarzają się każdemu, dlatego warto się na nie przygotować. Realia dnia codziennego, często weryfikują nasze plany i uniemożliwiają ich realizację. Dlatego jeżeli np. nie udało Ci się dojechać na zaplanowane zajęcia fitness na siłowni wybierz się w tym dniu chociaż na krótki spacer. Zjedzenie czegoś spoza planu również nie powinno obniżać Twojego poziomu motywacji i powodować rezygnacji z dalszych działań. Jeżeli zdarzy się taka sytuacja, że koleżanka z okazji urodzin poczęstowała Cię tortem - nic straconego - nadal możesz trzymać się założonej diety i osiągnąć swój cel. Należy unikać myślenia wszystko albo nic. Jeżeli raz podwinie Ci się noga to nie znaczy, że wszystko już stracone!
Znajdź wsparcie
W procesie zmiany nawyków dobrze jest mieć wsparcie, najlepiej w postaci profesjonalisty lub bliskich. Jest to niezmiernie potrzebne w przypadku ciężkich dni, natłoku zadań czy stresujących sytuacji, które mogą negatywnie oddziaływać na motywację. Podejmowanie działań wspólnie z rodziną czy najbliższym otoczeniem może okazać się dodatkowym motorem napędowym, a wspólne aktywności i gotowanie to świetny sposób na spędzanie czasu razem.