Jak kontrolować postępy w odchudzaniu?

Do dalszych zmian najbardziej motywujące są zauważalne efekty. Jednakże, pomimo ciężkiej pracy nie zawsze po wejściu na wagę dostrzega się zamierzone rezultaty. Wtedy pojawia się rozczarowanie i myśli o powrocie do starych nawyków. Jak prawidłowo kontrolować postępy redukcji masy ciała, aby nie tracić motywacji do odchudzania się?

zdrowe odżywianie

Pomiar masy ciała

Jest to najpopularniejsza metoda kontrolowania postępów w odchudzaniu. Jednakże nie jest zawsze tą najlepszą. Istnieje wiele czynników, które mogą zaburzać wynik. Cykl menstruacyjny u kobiet może prowadzić do zatrzymywania wody w organizmie, przez co waga będzie pokazywała wyższy wynik. Samo odchudzanie jest ogromnym stresem dla organizmu i ono może również prowadzić do problemów z gospodarką wodną organizmu. Jeżeli w trakcie odchudzania wykonuje się trening siłowy to przyrost masy mięśniowej może ukrywać spadek tkanki tłuszczowej. Pora wykonania pomiaru masy ciała ma ogromne znaczenie. Powinno się ważyć zawsze o tej samej porze i w tych samych warunkach. Mianowicie pomiar ten powinien być wykonywany raz na tydzień, rano, na czczo, po opróżnieniu pęcherza i w samej bieliźnie. Należy unikać ważenia się o innych porach – masa ciała w ciągu dnia zmienia się w zależności od podejmowanej aktywności fizycznej, spożytych pokarmów czy wypitych płynów.

waga

Mierzenie obwodów ciała

Pomiar obwodów ciała jest cały czas niedoceniany, a jest to jedna z najskuteczniejszych i najtańszych metod monitorowania postępów w odchudzaniu. Do wykonania pomiaru potrzebny jest nam jedynie centymetr krawiecki. Jednym z głównych argumentów przemawiających za tą metodą jest to, że tkanka tłuszczowa przy tej samej wadze ma większą objętość niż mięśnie. W związku z tym nawet jeżeli waga stoi w miejscu różnica w centymetrach powinna być zauważalna. Pomiarów obwodów należy wykonywać w tych samych warunkach, co masy ciała. Najczęściej mierzy się obwód talii (w najwęższym miejscu, nad pępkiem), bioder (w najszerszym miejscu), uda (na tej samej nodze w najszerszym miejscu), łydki, klatki piersiowej czy ramienia (zawsze na tej samej ręce w najszerszym miejscu, na luźno wyprostowanej ręce). Należy pamiętać, żeby nie zaciskać za mocno lub za luźno centymetra! 

Analiza składu ciała

Masa ciała to tylko liczba, która nic nie mówi na temat składu ciała. Podczas redukcji, chodzi głównie o zmniejszenie zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie. W związku z tym najbardziej dokładnym sposobem monitorowania postępów w odchudzaniu jest analiza składu ciała, która dostarcza informacji na temat jego komponentów. Przy jej pomocy ocenia się między innymi zawartość tkanki tłuszczowej, masę mięśni szkieletowych czy zawartość wody w organizmie. Można ją wykonać za pomocą: tomografii komputerowej (CT), magnetycznego rezonansu jądrowego (MRU), metody hydrometrycznej czy metody DEXA. Jednakże większość z tych metod jest stosunkowo kosztowna i trudnodostępna. Jedną z najpopularniejszych metod oceny składu ciała jest impedancja bioelektryczna, która staje się coraz bardziej popularną i dostępna. Analizę bardzo często można wykonać na pobliskiej siłowni czy w gabinecie dietetyka. Polega na pomiarze oporu w przepływie prądu elektrycznego przez tłuszczową i beztłuszczową masę ciała pacjenta. Coraz więcej domowych wag posiada opcje analizy składu ciała. Oczywiście pomiar wykonany taką wagą nie będzie tak dokładny jak ten wykonany za pomocą odpowiedniego analizatora.

Metody wizualne

Dobrym pomysłem jest poświęcenie kilku chwil na oglądanie swojej sylwetki w ubraniach i bez nich. Ubrania są doskonałym wskaźnikiem postępów w odchudzaniu. Warto przymierzając ubrania obserwować, jak się układają i jak się w nich czujemy. Czy spodnie, które do tej pory były za ciasne zaczynają się robić luźne? Może spódnica, która do tej pory była za mała zaczyna pasować? Satysfakcja ze zmieszczenia się w ulubioną sukienkę sprzed lat jest ogromna.

Jednakże, gdy widzimy się codziennie ciężko zauważyć jak ciało się zmienia. Dlatego warto również zrobić zdjęcie swojej sylwetki przed rozpoczęciem redukcji masy ciała i w jej trakcie. Takie fotografie powinny być wykonywane raz na miesiąc w bieliźnie o podobnej porze dnia. Następnie należy porównać swoją figurę z tym jak wyglądała wcześniej. Naprawdę można się zaskoczyć! 

Podsumowanie 

Należy pamiętać, że odchudzanie jest procesem i wymaga czasu. Nic przez jeden dzień się nie zmieni, dlatego powinno się unikać codziennej kontroli postępów. Ciągłe wchodzenie na wagę przyniesie odwrotne rezultaty. Zamiast motywować do dalszego odchudzania, będzie to coraz bardziej zniechęcać do wytrwania w postanowieniach. Kluczowa jest systematyczność i wytrwałość w podejmowanych działaniach, czyli stała zmiana nawyków żywieniowych.

Jak działa Peater ?

  • Cel odchudzania
    1.
    Opowiedz nam o sobie, swoich nawykach i stylu życia
  • ico-wegetarianska_sr.svg
    2.
    Wybierz dietę odpowiadającą Twoim potrzebom
  • Jadłospis z przepisami online
    3.
    Korzystaj z menu dopasowanego do Ciebie
  • Indywidualna dieta
    4.
    Po prostu jedz. Peater zadba o resztę
  • Spalanie kalorii w treningach
    5.
    Zaznacz swoje treningi. Peater zaktualizuje Twoje menu
  • Dietetyk online na czacie
    6.
    Masz pytania? Porozmawiaj z dietetykiem